Zkušení zahrádkáři ve skutečnosti drahá hnojiva nepoužívají. Stačí jim domácí směs za pár korun

Jak už víme, jedlá soda by neměla chybět v žádné domácnosti. Je to totiž velmi účinný pomocník nejen v boji se špínou a plísněmi. Také dokáže pohlcovat nežádoucí pachy a používáme ji i kuchyni při pečení.

Umí například nahradit prášek do pečiva nebo umožní masu stát se křehčím a šťavnatějším. Dokáže dokonce ulevit při lehčích zažívacích obtížích. A jelikož se jedná se o potravinářský výrobek, neškodí našim domácím mazlíčkům ani rostlinám.

Jedlá soda je neocenitelná v zahradě

Velkým pomocníkem se proto může stát i v zahradě. Nepředstavuje totiž žádné nebezpečí pro ovoce, zeleninu ani kytky a neublíží ptákům ani opylovačům. V dnešní době, která se stále více orientuje na levné a ekologicky šetrné zahradničení, je neocenitelným pomocníkem.

Hnojivo, pesticid i osvěžovač

Stejně jako v domácnosti, pomáhá bojovat i s plísněmi na rostlinách. Funguje jako organický pesticid na širokou škálu hmyzu. Třeba mšice nebo mravence.

Také je klíčovou složkou doma vyrobeného hnojiva. Dokáže prodloužit život řezaným kytkám. Stačí 1 čajová lžička rozpuštěná v 1 litru vody.

Jedlá soda pomůže rozjasnit a oživit i květiny ve vaší zahradě. Zejména ty, které dávají přednost alkalické půdě. Přidejte 1 čajovou lžičku sody do 4l vody v konvi a vaše květinové záhony se doslova rozzáří.

Vyrobte si šetrné hnojivo sami

Nekupujte drahá a ekologicky nešetrná hnojiva v obchodech. Vyrobte si doma své vlastní za pomoci několika málo ingrediencí. Rozpusťte 1 lžičku jedlé sody, 1 lžíci epsomské soli a ½ lžičky amoniaku ve 4 litrech vody. Získáte tak koncentrát, kterým můžete při zředění 1:4 bez obav, zhruba 1x za měsíc, hnojit vaše kytky i zeleninu.   

Foto: Shutterstock

Soda s moukou ochrání vaše košťály

Smíchejte jedlou sodu v poměru 1:1 s moukou a poprašte vzniklou směsí vaše košťáloviny. Mouka pomůže sodě pořádně přilnout k listům a vy tak jednoduše a levně ochráníte květák, zelí nebo kapustu před housenkami.

Tato zelenina je dostatečně silná, aby vydržela i přímou neředěnou aplikaci. Klidně ji můžete poprašovat 2x týdně. Ochráníte ji tak před nájezdy slimáků, kteří by si na ní chtěli pochutnávat.

Sodou proti pleveli

Soda vám pomůže zbavit se nežádoucího plevele. Sice je v nízkých koncentracích bezpečná pro veškeré rostliny, ale ve vyšších dávkách je pro plevel toxická. Na rozdíl od chemických preparátů se ale její zbytky nehromadí v půdě.

Na plevel ve štěrbinách v dlažbě sodu klidně jen nasypte a zalijte ji. Pravděpodobně ale budete muset tento postup po čase opakovat, protože plevel se jen tak nevzdává.  

Foto: Shutterstock, zdroj: thegardeningcook, deckers-nursery

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments