Zkušený zahrádkář si na zahradě zakope plastové kýble. Jen tak docílíte správného hnojení

Už jste slyšeli o podzemních kompostérech?  Takový zlepšovák vám dokáže ušetřit na zahradě spoustu práce. Navíc díky němu zužitkujete i nádoby, které jsou jinak už takzvaně na odpis. Poslouží vám staré kbelíky, plechovky, soudky, hrnce nebo třeba plastové roury a bedýnky. Klidně i drátěné koše. Prostě jakékoli menší nádoby z plastu nebo kovu.

Podzemní kompostové nádoby jsou částečně zakopané v zemi a kompostují především váš kuchyňský odpad. Tenhle skvělý nápad vznikl už v 70. letech minulého století. Jeho smyslem bylo především ochránit hromadu kompostu před nájezdy škůdců.

Kompostujte odpad pod zemí

Protože jsou ponořeny v zemi, je lepší připravit si několik menších nádob než jednu velkou. Už kvůli nutnosti zakopat je do půdy, což je v případě velkého kompostéru zbytečně namáhavá práce.

Po celém obvodu a dnu nádoby, která bude ukryta v zemi, vyvrtejte otvory. Ty umožní průnik kompostu do půdy, odvodnění i průnik červů a jiného užitečného hmyzu do nádob.

Okolní zemina bude navíc působit jako izolace. Spolehlivě zadrží teplo, které vznikne rozkládajícím se odpadem. Nádoby pak budou udržovat i vlhkost. Všechny tyto faktory společně vytvoří prostředí, kde se kompostujícím mikrobům bude velmi dobře dařit.

Bez zápachu i škůdců

Podzemní zásobníky živin se velmi dobře udržují a také vytváří méně pachů. Hnijící jídlo v hromadě kompostu obecně láká mnoho škůdců a ovocných mušek. Těm však v napadení podzemního kompostéru zabrání dobře nasazené víko, které můžete pro jistotu zatížit větším kamenem.

Nepříjemnému zápachu ale zabráníte i přidáním pevných částic do kompostu. Například lepenky, skartovaného papíru nebo drcených listů.

Foto: Shutterstock

Přírodní hnojivo s dlouhým účinkem

Až přijde čas a váš koš nebo koše budou plné tmavého vyzrálého kompostu, zakopejte mezi záhony či keře další nádobu. Do té po obvodu opět navrtejte díry a naplňte ji připraveným kompostem. Při zalévání rostlin neopomeňte zalít i připravené koše. Hnojivo z nich se bude postupně uvolňovat do půdy a dlouhodobě vyživovat kořeny okolních bylin.

Nemusíte se obávat, že rostliny v okolí podzemního kompostu budou přehnojené. Vytáhnou si z něj jen tolik živin, kolik budou ke svému zdravému růstu potřebovat. Ale vy, s opětovným naléváním vody do kompostu, získáte přírodní hnojivo s prodlouženým uvolňováním. A navíc skoro bez práce a hlavně bez zbytečné chemie.

Foto: Shutterstock, zdroj: thespruce, HelpMeCompost

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments