Milujete muškáty? My také. Někdy se ale jejich pěstování nedaří tak, jak bychom si přáli. Když jsme objevili tyto rady, hned jsme je museli vyzkoušet. A výsledek? Muškáty, které již vypadaly velmi uboze, se vzpamatovaly.
Náročná výživa
I když nejsou muškáty náročné na zálivku, na výživu rozhodně ano. Některá speciální hnojiva pro muškáty fungují skvěle, jiné méně. Pokud si ale nepřejete kupovat průmyslově vyrobená hnojiva, můžete to zkusit i přírodním způsobem. Za hnojivo pro vaše muškáty rozhodně ušetříte. Stokoruny za domácí ingredience rozhodně nedáte. Jak na to?
Pro jaké druhy se hnojivo hodí?
Na vašem balkóně mohou být různé odrůdy muškátů. Pokud vaše okna zdobí jedna z těchto odrůd, máte vyhráno. Hnojivo můžete bez potíží použít. O jaké druhy se jedná?
- Pelargonie štítnatá (Pelargonium peltatum), tedy muškáty, které jsou převislé,
- muškáty velkokvěté (Pelargonium grandiflorum),
- pelargonie břečťanolisté (Pelargonium peltatum) a
- pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) tedy vzpřímené muškáty.
Pro vonné muškáty naše hnojivo vhodné nebude. Tyto rostliny totiž potřebují pro svůj spokojený růst jinou skladbu živin.
Zákvas z plevele
Zdá se vám, že byste si přáli využít skutečně veškerý odpad z vaší zahrady? Plevel se na běžný kompost používat nesmí. Pokud si z něj ale vyrobíte toto speciální hnojivo, najde svůj ideální užitek. Co budeme potřebovat?
- Jeden kyblík plevele,
- 40 gramů čerstvého droždí,
- 10 litrů vody.
Kyblík plný plevele dobře stlačte a položte na něj velmi těžký kámen. Následně jej přelijte horkou vodou. Tři centimetry prostoru od horní hranice kyblíku ponechejte volné. Až voda vychladne k 80 stupňům Celsia nebo méně, do kyblíku vlijte droždí rozpuštěné v teplé vodě. Kyblík přikryjte igelitem a na dva dny jej položte na slunné nebo teplé místo.
Získanou tekutinu slijte a přeceďte. Zřeďte s vodou v poměru jedna ku dvěma a použijte jej při následné zálivce. Až se vsaje do půdy, přidejte ještě obyčejnou vodu.
Foto: Shutterstock