Pěstujete orchideje? Jde o náročné rostliny, kterým se při neadekvátní péči přestane dařit. Pokud se o ně ale staráte dobře, odmění se vám krásnými barevnými květy. Je potřeba hlídat, aby byly naplněny všechny její potřeby – dostatek vzduchu, světla a tepla, a adekvátní zálivka. Bohužel jsou orchideje natolik citlivé, že je může poškodit jakákoliv nevhodná manipulace.
Jak poznat přelitou orchidej
Jeden z nejčastějších důvodů jejího chřadnutí je přelití. Ve chvíli, kdy kořenům dodáte příliš velké množství vody, začne uhnívat. Na druhou stranu těmto rostlinám ublíží i velké sucho. To poznáte snadno podle žlutých a hnědých listů.
To, že jste přecenili zálivku, zjistíte snadno. Opatrně vyjměte orchidej z květináče i s kořeny. Pak odstraňte ty, které uschly nebo uhnily. Rostlinka se dá v tomto stavu ještě zachránit.
Trik s igelitovým sáčkem
Květináč naplňte novým substrátem a zasaďte do něj orchidej. Pak ho ponořte do vody, která má teplotu 50 °, a nechte substrát nasát vodu. Nechte rostlinu okapat a uzavřete ji do igelitového sáčku. Udělejte do něj dírky, aby mohla dýchat. V sáčku se vytvoří ideální mikroklima. Rostlinu v něm můžete nechat i několik dní. Poté je vhodné přesadit ji do nového květináče. Tímto způsobem se ji podaří zachránit a orchidej začne znovu obrážet.
Dodejte kořenům živiny
Pokud chcete tento postup ještě vylepšit, místo obyčejné vody připravte orchideám speciální roztok. Nechte ve vodě vylouhovat sáček černého čaje, dokud neztmavne, pak přidejte 5 kapek citrónové šťávy a 10 kapek simulátoru pro růst a tvorbu kořenů. Poté, co rostlinu necháte okapat, znovu zkontrolujte kořeny. Můžete si všimnout, že jste přehlédli poškozený a zbytečně by ji oslaboval. V této chvíli ho můžete ještě bez obav ustříhnout.
Foto: Shutterstock