Aktuálně na sociálních sítích probíhají bouřlivé diskuze o tom, jak dopadlo cukroví českých hospodyněk, které si ho jako vždy napekly dopředu a uložily do krabic na panelákový balkon, případně za okno. Jak se teď ale ukazuje, nešlo o tu nejrozumnější volbu.
Dopadne to špatně
“Měla jsem cukroví tři dny na balkoně v těch velkých mrazech. Teď jsem ho byla zkontrolovat a je celé popraskané, některé kusy se rozpadly. Jsem absolutně zoufalá, spousta hodin práce a peněz je pryč,” napsala například paní Květa.
Některé další hospodyňky jí daly za pravdu s tím, že cukroví na balkoně letos skutečně nedopadlo dobře. Další se diví, protože ho tam mají také, ale přežilo bez úhony.
Nicméně pravdou je, že cukroví by se na balkóně v krabici od bot skutečně skladovat nemělo. Potvrzuje to i cukrář Lukáš Skála pro Blesk. Každopádně je podle něj třeba držet cukroví na chladném místě, kde teplota nepřekračuje pět stupňů celsia. To ovšem neznamená, že je vhodné, aby klesala hluboko do mínusu. Jeho maminka například cukroví skladovala na verandě, která nepromrzla a teplota tam byla kolem nuly.
Skladování v lednici
Cukroví také nesvědčí změny teplot, kterých můžeme být v těchto dnech svědky. Zatímco v noci se teplota propadá hluboko pod nulu, přes den může vystoupat podstatně výše. Pokud pak na balkon ještě svítí sluníčko, může na něm být klidně přes deset stupňů. A takové výkyvy nejsou dobré.
Vlastně se nad tím stačí zamyslet selským rozumem. Jde hlavně o to cukroví, ve kterém je nějaká máslová náplň. Tak si představte, co by se dělo s máslem, pokud byste ho opakovaně zamrazovali a zase rozmrazovali. Takové cukroví může chutnat jako sražené.
Asi nejvhodnější je skladovat cukroví v lednici. Avšak to předpokládá, že ho nebudete péct velké množství. Máte ale záruku, že bude nezávadné. Naopak, pokud budete cukroví celý prosinec skladovat na balkoně, může vám z něj být i špatně.
Foto: Shutterstock