Digestoř je v kuchyni prakticky nepostradatelná. Ne vždy ale funguje tak, jak má. Usazeniny a mastnota na digestoři jsou větším problémem, než se zdá, protože pak nefunguje správně. Navíc zanesená digestoř není zrovna vizitkou čisté kuchyně.
Kdy je čas digestoř vyčistit
Digestoř, která je velmi znečištěná, bývá hlučnější a také špatně likviduje pachy. Nefunguje tak, jak by měla a pachy oleje zůstávají stále ve vzduchu. Větší problém že je, se snižuje i účinnost motoru a ventilátoru. V nejhorším případě může dojít i k požáru. A to ve chvíli, kdy se nahromadí tuk v tukovém filtru.
Neexistuje žádný přesný návod, jak často digestoř čistit. Hodně záleží na tom, jak často připravujete smažené pokrmy a jak často celkově vaříte. Některé digestoře mají i indikátor znečištění filtrů a včas vás upozorní. Frekvence může být jednou za měsíc, a pokud vaříte málo, tak jednou za 2–3 měsíce.
Nestačí jen otřít zvenku
Vyleštění povrchů zvenku sice zajistí, že digestoř bude na pohled hezká, ale vliv na její funkci má především čištění zevnitř. Stěžejní je správně vyčistit filtr. Ten jde snadno vyjmout. Ideálním pomocníkem bude v tomto případě čpavek a líh. Filtr na noc vložte do sáčku naplněného čpavkem. Důkladně ho uzavřete, a ráno důkladně propláchněte pod horkou vodou. Připravte si líh a filtr důkladně mechanicky vyčistěte.
Když nečistoty nechtějí pustit
Pokud jsou nečistoty extrémně odolné a nechtějí pustit, vložte filtr do slané vody s kyselinou citrónovou. Nechte namočený 15 minut. Nakonec ho důkladně propláchněte horkou vodou.
Vnější část jde vyčistit snadno
Na vyčištění viditelné části digestoře bohatě stačí hadřík a saponát. V případě nerezových digestoří je vhodnější použít čisticí přípravek na nerezové povrchy. Digestoř nijak nedrhněte, jinak byste mohli poškodit povrch.
Foto: Shutterstock
Paní autorko, zkuste někdy některou ze svých rad použít, a pak si svůj příslušný článek opravte ( v některých případech raději rovnou smažte)