Zdá se jen těžko uvěřitelné, že se najdou lidé, kteří kradou i na hřbitovech. Přesto i to se děje a je potřeba se před tímto vandalstvím chránit, protože rozhodně nechceme, aby si někdo odnášel věci, které jsme přinesli na památku našich blízkých.
Dušičky, Vánoce a Velikonoce – hody hřbitovních zlodějů
Někdy se objeví zlodějský gang, který na hřbitovech krade například lucerny, vázy anebo se snaží získat z výzdoby hrobů i kovy. V nejhorším možném případě kriminálníci sáhnou třeba i po urnách. Nešťastní pozůstalí pak přicházejí k místu odpočinku svých nejbližších a nacházejí jejich popel rozsypaný po zemi a urny jsou ukradené.
V období velkých svátků, především Dušiček, se však objevuje ještě jedna ohavnost: zloději kradou výzdobu z hrobů, například věnce či vázané květiny a následně se je pokoušejí prodat třeba ve stánku.
Co lze připevnit, připevněte
Základním poučením je, že co není přilepené nebo přivrtané, to může zmizet. Někdy nemusí jít hned o případ nenechavých rukou, ale třeba o silný vítr, který něco převrhne a odnese o kus dál.
Proto byste měli všechny lucerny, vázičky a podobně k hrobu nebo náhrobku nějak připevnit.
Některé hroby mají dokonce například kamenné vázy, které jsou součástí náhrobku nebo kamenných okrajů hrobu – takovou vázu rozhodně nikdo neukradne.
Například skříňky s urnami by pak měly být rozhodně pečlivě zajištěny, aby se k nim nikdo nepovolaný nedostal.
Dejte najevo, že tyhle věci už někomu patří
Věnce či květiny nebo obyčejné svíčky ale samozřejmě nebudete k hrobu přivrtávat (i když je můžete upevnit třeba drátkem). V takovém případě je dobré je učinit pro zloděje bezcennými – dejte na ně například nebožtíkovo jméno nebo je popište fixem – takové předměty zloději totiž rozhodně neprodají.
Pokud se stanete obětí hřbitovních zlodějů, neváhejte kontaktovat policii. Možná že škoda na vašem hrobu není příliš velká, ale určitě nebudete jediní, kdo přišel k úhoně, a budete se tak moci spojit i s dalšími poškozenými.
Foto: Shutterstock