Současná složitá ekonomická situace znamená jediné. Více lidí se rozhodne shánět obživu za hranou zákona a pokusí se zcizit majetek někomu jinému. Je tomu tak v každé krizi a nelze očekávat, že tato bude jakoukoliv výjimkou. První zatěžkávací zkoušku přitom přinese sezóna dovolených, kdy lidé masivně opouštějí svá obydlí a nechávají tak lapkům volné pole.
Tohle prostě láká
Pokud si zloděje představujete jako nějaké naprosté zoufalce, kteří netuší, která bije, mohli byste se přepočítat. Dnes jde o často sofistikovaná uskupení, která pracují s nejmodernější technikou a která je velmi obtížné dopadnout.
Hodně se v současné době opírají například o sociální sítě, kde o sobě lidé prozrazují obrovské množství informací. Platí přitom, že fotkou z dovolené, ideálně ještě informacemi o odletu či odjezdu apod., se na svých profilech pochlubí skoro každý. To je ale jako byste tam dávali rovnou pozvánku pro nechtěné návštěvy.
Právě tato chyba potom často vede k tomu, že vaše obydlí jednoduše vyberou, protože si budou stoprocentně jistí, že tam zkrátka nejste. Odborníci proto upozorňují, že byste informace o své dovolené měli dávat pouze svým nejbližším. A pokud už se chcete chlubit fotkami, udělejte to až po návratu.
Nesmíte to usnadnit
Naopak, v průběhu vaší dovolené byste měli někoho požádat, aby do vašeho bytu či domu čas od času došel, zalil například květiny a především vybral poštovní schránku. Když totiž někde přetéká letáky, je to další signál pro zloděje, že doma nikdo není.
Myslete i na základní zabezpečení, jako jsou bezpečnostní dveře, případně rovnou instalace bezpečnostního zařízení. Může ale stačit i takové zařízení, které v domě například nepravidelně rozsvěcí a pak zase zhasíná. I to dokáže nenechavce znejistit.
Foto: Shutterstock