Z policejních statistik vyplývá, že dochází k nárůstu trestné činnosti. Výjimkou nejsou krádeže aut nebo jen krádež obsahu, který je v autě uložen. Zloději využívají celou řadu pomocníků, dostat se do auta je mnohdy otázkou jen několika vteřin.
Elektronické systémy selhávají
Dávno neplatí, že aby vám někdo vykradl auto, potřebuje k tomu prolomit zámek, rozbít okýnko nebo snad vypáčit dveře. Automobily disponují elektronickými systémy, stačí mít jen správné připojení. Zloději metodu nazývají gameboy. Umožní jim napojení na bezpečnostní systém a dovnitř se dostanou bez zanechání stop po vloupání.
Téměř nenajdete auto, které by nebylo vybaveno centrálním zamykáním. Později se přidávají systémy pro bezklíčový start, systémy start stop a mnohé další. Vzniká paradoxní situace. Čím novější vozidlo a čím více elektronických systémů, tím snadnější je neoprávněný přístup dovnitř vozu.
Malý přístroj a pár vteřin na krádež
Gameboy je metoda, kterou znají zámečníci už mnoho let. Sami ji používají, pokud někdo ztratí klíče nebo nechá klíče ve vozidle. Elektronicky pošlou autu signál, který je identifikován jako stisk na panelu klíče se symbolem otevření vozu. Zjednodušeně řečeno se přístroj auta nejprve zeptá, jaký je jeho signál. Následně si vygeneruje podle odpovědi digitální kód a ten mu umožní přístup do vozu. Stejně tak není problém automobil nastartovat a odjet. Celý postup je nenápadný a trvá jen několik málo vteřin. Není problém jej provést ve dne a v obklopení dalších lidí.
Minimální ochrana před krádeží
Metoda gameboy se nejčastěji používá na vozech Kia, Hyundai nebo Mitsubishi. Bohužel neexistuje způsob, jak autu zabránit, aby signál vozu odeslal. Částečnou ochranou je instalování spínačů na odpojení palivového čerpadla nebo na odpojení svíček. Zdržením pro zloděje je i imobilizér.
Foto: Shutterstock