Žlučníkové kameny: čím menší, tím horší. Jak se jich zbavit?

Kameny ve žlučníku jsou rozhodně důvodem k tomu, aby došlo k jejich odstranění. Jaké možnosti se nabízí? Žlučové kameny mohou způsobit závažné zdravotní komplikace a čím jsou menší, tím je to horší. Proč?

Žlučníkové či žlučové kameny, odborně cholelithiáza, je onemocnění zažívacího traktu. Kameny vznikají nerovnováhou ve složení látek, ze kterých se skládá žluč, tj. kdy se molekuly začnou shlukovat a tvořit krystalizační jádra, kolem nich se postupně začnou nabalovat další molekuly, až dojde ke vzniku kamene. Ne vždy se musí jednat o vznik kamene, někdy se může utvořit písek, jenž dokáže způsobit stejné problémy a komplikace jako je tomu v případě kamenů.

Kameny se dělí dle jejich látkového složení, tj. na smíšené, pigmentové a cholesterolové. Náchylnější ke vzniku kamenů jsou osoby trpící cukrovkou, obezitou, ale také gravidní ženy a lidé po operaci zažívacího traktu.

Pozor na zrádné malé kameny

Kameny ve žlučníku mohou zapříčinit vážné zdravotní potíže. Čím menší kámen, tím je to horší. Jde o to, že malé kameny se velmi snadno dostávají do žlučových cest a mohou je ucpat. Pokud je kámen zaklíněn v místě výstupu žlučníku, jeho obsah nemůže odtékat. Následkem může být akutní zánět žlučníku, jenž se projevuje symptomy, jako je zimnice, horečka, nechutenství, nevolnost, zvracení.

Léčba žlučníkových kamenů

Ta se odvíjí dle druhu cholelithiázy. Pokud jde o akutní biliární koliku, tak ta se léčí hladovkou a nutným klidem na lůžku, obklady. Lékař předepíše vhodná analgetika. Pokud se potíže opakují, řeší se tento problém operativně odstraněním žlučníku, v současné době především laparoskopicky. Další metodou je rozpouštění kamenů, kdy se podávají látky rozpouštějící kameny nebo rozbitím rázové vlny. U pacientů neschopných operace se tento problém řeší lázeňskou léčbou.

Podpůrnou pomocí jsou i čaje z bylin, jako je řapík lékařský, smetánka lékařská, boldovník vonný, máta peprná, heřmánek pravý, jablečník obecný či krušina olšová. Vhodná je rovněž konzumace černé ředkve.

Autor: Kateřina Lulková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments