Na to, jak moc jsou důležité a kolik času s nimi nebo lépe řečeno na nich trávíme, jsou polštáře velmi podceňované. Málokdo se skutečně zamýšlí nad tím, jak pravidelně polštář měnit a v jakém případě k tomu přistoupit. Vnímáme je jako něco samozřejmého, co nevyžaduje příliš péče. Tak by tomu ale být nemělo.
V polštáři je toho hodně
Vše začíná u toho, že si uvědomíte, jak moc času se svým polštářem trávíte. Pokud bychom to vzali průměrně, potom je to osm hodin z celého dne. S málokterou věcí ve vašem vlastnictví tak máte takový vztah.
Zřejmě už jste si také všimli, že na polštářích mají tendenci se tvořit žluté skvrny, a to zejména v případě, že je používáte dlouho. Většina lidí to odbyde konstatováním, že se zkrátka více potí a v důsledku toho žluté skvrny vznikají. To je ale velká chyba.
Jistě, pot se na zežloutnutí polštářů svým dílem také podílí, ovšem není jediným důvodem, proč k němu dochází. Ve skutečnosti hraje největší roli působení roztočů, kteří produkují nejrůznější odpadní látky, a to průběžně. Dlouho se tak nic neprojeví, ale postupně začíná polštář v důsledku toho žloutnout. Nejrůznějších roztočů totiž v polštáři žije obrovské množství.
Mikroskopickým tvorům dá pochopitelně hodně práce, než vyprodukují něco takto viditelného. Jde minimálně o měsíce, spíše však o celé roky. Když už se žlutá skvrna vytvoří, můžete postupem času sledovat to, jak je stále výraznější a výraznější.
Kdy vyměnit polštář
Polštáře představují pro roztoče jedno z nejlepších možných prostředí, protože se dokáží živit odumřelou kůží, která z vás postupně odpadává. Vylučovat přitom dokáží i dvacetkrát denně.
Polštáře je proto vhodné pravidelně měnit. Když už se vytvoří viditelná žlutá skvrna, mělo by jít o varovný signál, že takový polštář musíte okamžitě vyhodit. Působení roztočů totiž může přivodit nejrůznější problémy, třeba s dýcháním.
Životnost polštáře byste ale neměli přeceňovat ani z dalších hledisek. Za čas se totiž jednoduše proleží a není vhodné je dále používat. Na to existuje poměrně spolehlivý test. Když přeložíte polštář na půl a následně ho pustíte, měl by se vrátit do původní polohy. Pakliže se tak nestane, už je starý a špatný, pořiďte si nový.
Foto: Shutterstock
Nemyslím si že treba plytvať a vankúše vyhadzovať, dnes sa dajú prať a moja mamina ich dávala na balkón na slnko a to robila aj babka, takže roztoče nie ale ani vyhadzovať zažltnuty vankúš
Souhlasim, když se dají vyprat a vyčistit proč ne. Není nutné zámořít planetu dalším odpadem.