Žluté skvrny na oblečení, ale i na polštářích jsou nejčastěji označovány jako pot. Ne vždy je to ale pravda. Jsou situace, kdy žluté skvrny představují jiné zdravotní riziko. Většina lidí polštáře pravidelně neobměňuje, ale léta používá jeden a ten samý. Proč byste to neměli dělat?
Polštář se má měnit každé dva roky
Prát pouze povlak na polštář, a přitom si nechávat stále stejný polštář nestačí. Měl by se pravidelně měnit. Jinak hrozí vážné zdravotní problémy. A jde především o to, že se v něm hromadí roztoči a znečišťují ho svými výkaly. Ti se živí naší odumřelou kůží, které je za rok i několik kilogramů. Nažloutlé skvrny tedy nejsou pouze od potu, ale i od oleje a roztočů.
Roztoči mohou způsobovat vážné zdravotní problémy, potíže s dýcháním, případně můžete trpět symptomy alergického rázu. Někteří lidé mají přímou alergii na roztoče, v takovém případě je starý polštář největší problém.
Trpí krční páteř
Dalším důvodem pro pořízení nového polštáře by mělo být i to, že se časem deformuje. To může způsobit bolest zad a krční páteře, a výrazně snížit kvalitu spánku. I polštář nejvyšší kvality časem přestává plnit svou funkci. Když polštář přeložíte na půl a pustíte, měl by se vrátit do původní polohy. Pokud se tak nestane, měli byste pořídit nový, jinak si zakládáte na chronické problémy s páteří.
Jak odstranit žluté skvrny?
Pokud ještě není čas výměny, a žluté skvrny se objevily nově, nemusíte polštář hned vyhazovat. Zkuste je vyčistit. Na štítku najdete podmínky, za jakých je možné polštář prát. To byste měli udělat nejméně dvakrát za rok.
U polštářů, které lze prát v pračce, pak k pracímu prášku přidejte ½ šálku bělidla a ½ šálku boraxu. Polštář můžete také ošetřit sprejem na odstraňováním skvrn, nebo pastou z vody a jedlé sody.
Foto: Shutterstock
To není batika? 😀