Pětidenní pracovní týden už je v České republice dlouhodobě zavedená instituce. Dnešní generace si již ani nevzpomenou, že dříve tomu bylo jinak. Není tomu přitom zase až tak dlouho, kdy bylo zvykem pracovat šest dní v týdnu a mít jeden den na odpočinek. Tehdy to také nikomu nepřišlo divné, ale z dnešního pohledu je to zcela nepřijatelné a nikdo by na to už nepřistoupil.
Lidé už to chtějí
Naopak, trend jde zcela opačným směrem. Podle mnohých teď nazrál čas na další velkou změnu, ve které potom budeme fungovat další desítky let. A tou je zavedení čtyřdenního pracovního týdne. Například ve Španělsku, Velké Británii a dalších zemích už ho testují. Překvapivě rychle se prosazuje také v České republice, byť není žádným způsobem uzákoněn a dosud se o ně nevede veřejná diskuze.
Zaměstnanci si ale prosazují svou. “Když jsem ve 30 letech nastupovala po vysoké škole do svého prvního zaměstnání, neexistovalo, že bych pracovala pět dní v týdnu. Viděla jsem to na svých rodičích a tohle prostě nebudu podstupovat,” líčí Anežka z Prahy. “Na pohovorech jsem vždy jasně řekla, že budu pracovat maximálně čtyři dny v týdnu, ale že stejně chci plný úvazek. Musím říct, že někde na mě koukali opravdu hodně divně, ale několik firem s tím vůbec žádný problém nemělo. Z těch jsem si vybrala svého zaměstnavatele.“
Je to zvláštní, ale doba se rychle mění. Ještě před několika lety bylo nejcennějším zaměstnaneckým benefitem auto, dnes už je to ale volno navíc. Lidé jakoby přestali toužit po materiálních věcech, ale začínají si o to více cenit svého volného času. Nevidí důvod, proč by měli trávit v práci drtivou většinu svého času.
Kdy to přijde?
Na toto budou muset firmy, ale také státy jednoznačně reagovat. Poptávka po změně je ve skutečnosti obrovská. První testy čtyřdenního pracovního týdne navíc ukazují, že to nemusí být překážka produktivitě práce, která je v některých případech paradoxně vyšší u zkráceného týdne. Lidé jsou totiž odpočatější a motivovanější svou práci dokončit.
Čtěte také: V Česku se zavádí povinná práce. Kdo se bude flákat, tomu stát přidělí zaměstnání
Pravděpodobně si počkáme ještě několik let, než bude tato záležitost oficiálně zavedena. Pravdou ale je, že do noty tomu hraje i technologický pokrok, kdy dost možná nebude zapotřebí tolik pracovníků jako dnes a bude třeba je více rozložit v čase.
Foto: Shutterstock
Já bych nechal tři dny v týdnu otevřené obchody
😂
Ve 30ti po vysoké…. věčný student
Zase se tu pise neco co uz jsem cetl v sude to rozhonde nepujde ale napad se ceni pak jeste zkratit pracovni dobu 8 I 12 hodin asi uplne do 21stoleti nepatri ne ve vsech profesich.
Až se konečně rozmuže pořádně UI tak všechny tyhle chcanky co jim dělá problém pracovat můžou bejt doma už pořád neboze jejich práci zvládne každá kalkulačka