Změny v těle, které vyvolá plavání. Toto provede se svaly, klouby a plícemi

Plavání působí velmi příznivě na tělo i mysl. Ve vodě se celkově uvolní tělo a vyčistíme si hlavu od tíživých myšlenek. Někdo je po plavání nabitý energií, jiný je zase po něm naopak velmi unavený. Podívejme se, proč tomu tak je.

V létě se často chceme osvěžit v bazénu, jezeře či moři. Někdy nás studená voda nabudí, jindy příjemně unaví. Existuje mnoho důvodů, proč přichází po plavání únava. Může za to aerobní cvičení i teplota vody, jak se píše na livestrong.com. Podívejme se, co se s tělem děje při plavání a proč únava skolí jen někoho.

Prospěšnost plavání

  • pomáhá při hubnutí
  • sport vhodný pro všechny
  • zapojí téměř všechny svaly
  • zlepší ohebnost kloubů
  • zlepší celkovou kondici
  • zlepší držení těla
  • uleví od bolesti zad
  • zvýší kapacitu plic
  • redukuje stres

Při plavání zabírají hlavní svalové skupiny

Při plavání zapojujeme všechny hlavní svalové skupiny a náročné cvičení unaví tělo. Prsa, znak, motýlek i volný styl zapojují břišní svaly, biceps a triceps, glutety, hamstringy a čtyřhlavý sval. Mezi další primárně svaly používané při plavání patří přední a zadní deltové svaly, prsní a trapézový sval. Abyste předešli svalové únavě, je třeba se před plaváním pořádně protáhnout, rozcvičit a zahřát.

Foto: Shutterstock

Plavání je aerobní cvičení

Plavání patří mezi aerobní cvičení. Při trénování se zahřívají a posilují velké svalové skupiny po dobu, po kterou se také zvyšuje srdeční frekvence. Při plavání jsou svaly neustále v pohybu, a proto se plavání po dobu nejméně 30 minut kvalifikuje jako aerobní cvičení. Kvůli ochlazujícím účinkům vody však nedosáhnete srdeční frekvence stejné úrovně jako u cvičení stejně náročné fyzické aktivity na suchu.

Při plavání voda klade odpor

Voda klade odpor, což vyžaduje více námahy. Navzdory vztlaku jde o 12-násobný odpor vzduchu. Vztlak vody ale zmírňuje gravitační namáhání kloubů přenášejících hmotnost. Všechen stres z pohybu se přesune do svalů a pak se plavání stává aerobním i anaerobním cvičením současně a kombinace cvičení nás může unavit.

Další únavové faktory při plavání

Teplota vody ovlivňuje pocity plavání. Studená voda způsobí namáhání svalů kvůli snížení průtoku krve a tělo musí více pracovat pro zachování teploty. Teplá voda zvyšuje tělesnou teplotu a to vede k únavě. Ideální teplota vody je kolem 25 až 27 °C. Vysoký obsah chloru v bazénech negativně ovlivňuje plíce, způsobuje potíže s dýcháním a únavu po cvičení.

Foto: Shutterstock, zdroj: livestrong.com

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments