Máte drahý nový kabát, krásné šaty, svetr nebo třeba společenské kalhoty – a než se nadějete, začnou se vám na nich objevovat nevzhledné žmolky. Jak se chovat, abyste si s tímhle problémem poradili?
Máte doma odžmolkovávač?
Žmolky se obvykle na oblečení objevují proto, že se během praní poruší jemná vlákna, zacuchají se a zůstanou viset na kusu oblečení. Jde o znehodnocování a poškození látky. Tím, jak se mikrovlákna uvolňují, brzy začne povolovat celková struktura látky a třeba svetr brzy ztratí svůj původní tvar a přestane vám sedět.
Protože žmolky jsou zvlášť u některých typů oblečení a látek častým problémem, začaly se prodávat odžmolkovávače. Není však dobré je používat příliš často, protože i ony látku poškozují – tím, že odstraňují žmolky, vlastně vytrhávají vlákna z látky a též dochází ke ztrátě celkového tvaru.
Předcházejte tvorbě žmolků
Nejlepší je tvorbě žmolků předcházet. Pro začátek si u nového oblečení dobře zkontrolujte na cedulce, jak se má prát. U některých kusů oblečení možná zjistíte, že vůbec není vhodné je vkládat do pračky – a tyto rady striktně dodržujte. U těch kousků oblečení, u nichž víte, že mají tendenci žmolkovatět, je začněte prát v ruce, i když to není doporučené – látka bude méně namáhaná a žmolky se jen tak nevytvoří.
Žmolky se velmi často dělají na vlněném oblečení – na svetrech či šálech. Pokud je máte doma, nedávejte je do pračky spolu s jiným druhem oblečení. Tvrdší látky totiž budou v bubnu pračky odírat ty vlněné a tvorba žmolků se urychlí.
Ochraňte oblečení
Pro jemné nebo třeba vlněné oblečení existují přípravky, které je ochrání. Obvykle stačí namočit dané kousky oblečení do daného přípravku před tím, než ho dáme prát. Jemná vlákna se obalí a struktura látky je během praní ochráněna.
Nejmenší, co můžete pro ochranu svého oblečení (nejen před žmolkovatěním) udělat, je obracet jednotlivé kousky naruby.
Foto: Shutterstock