Jak poznat, že je chleba starý? To je vcelku jednoduché. Buď je suchý a tvrdý, plesnivý, divně chutná, někdy dokonce i smrdí. Do takového chleba se nepouštějte. Doubravka v Létě s kovbojem sice s chlebem „s penicilinem“ problém neměla, nicméně určité druhy plísní mohou způsobit žaludeční potíže, problém s trávením a ve výjimečných případech i přispět k dalším, mnohem závažnějším onemocněním. Proto se plesnivého chleba raději vyvarujte.
Jak dlouho chléb vydrží?
Chléb při pokojové teplotě vydrží průměrně 3-4 dny, maximálně týden. Záleží na přísadách, množství konzervačních látek, druhu chleba a způsobu skladování. Pokud chcete jeho životnost prodloužit o přibližně tři dny, můžete ho vložit do vzduchotěsného sáčku a skladovat v lednici. A pokud se rozhodnete mrazit, vydrží vám čerstvý až půl roku.
Jak zmrazit chléb krok za krokem
- Zabalte chleba (ať už celý nebo nakrájený na krajíce) do mikrotenového sáčku nebo alobalu. ¨
- Chléb vložte do vzduchotěsného sáčku určeného do mrazáku
- Sáček řádně uzavřete. Pro jistotu ještě zkontrolujte.
- Nyní napište nebo nalepte na sáček datum nákupu chleba.
A co rozmrazování?
Rozmrazit pečivo není žádná věda. Můžete tak učinit v lednici, na kuchyňské lince, v troubě, mikrovlnce nebo třeba i v toustovači. Fantazii se meze nekladou.
Jak neplýtvat chlebem?
Znáte to. Chléb ještě zkažený není, ale k večeři už si ho taky nedáte. Jak chléb zpracovat, aby neskončil v odpadkovém koši?
Vyrobte si z něj krutony do polévky, strouhanku, chlebovou polévku, chleba ve vajíčku, topinky nebo chlebovou žemlovku. A když jde skutečně do tuhého, můžete ho nakrájet, usušit a darovat někomu pro slepice. Nejlépe ovšem uděláte, když nákupy pečiva budete plánovat. Nakupte tolik, kolik sníte.
Foto: Shutterstock