Většina lidí touží po tom, žít co možná nejdéle. Ne všem se to ale bohužel podaří. Každopádně, dlouhověkost se dnes stala hnacím motorem pokročilého zdravotnictví, které se snaží prodloužit život každému. Vědecké studie tvrdí, že věk, kterého se dožijeme, závisí na celé řadě faktorů, z nichž některé ovlivníme a jiné nikoliv. Typicky jde o životní styl a genetiku.
Stačí jeden pohled
Nová studie teď odhalila, že mnohé může odhalit pohled do tváře člověka. “Nemůžete vidět nebo cítit rizikové faktory jako cholesterol nebo vysoký krevní tlak,” uvedla autorka studie Yolanda Esquirol z Centre Hospitalier Universitaire de Toulouse ve Francii podle odborného serveru European Society of Cardiology.
“Zkoumali jsme vrásky na čele coby marker, protože jsou tak jednoduché a viditelné. Pouhý pohled do tváře člověka může spustit alarm, a pak mu můžeme poradit, jak snížit riziko předčasného úmrtí,” řekla bioložka a lékařka.
Jde o první vědeckou práci, která se soustředí na spojitost mezi rizikem kardiovaskulárních chorob a vráskami na čele. Závěry tak musí potvrdit ještě další studie, ale na druhé straně, už prvotní zjištění mohou zohlednit lékaři i samotní pacienti.
Studie probíhala logicky, a to na 3200 dospělých ve věku od 32 do 62 let. Vědci na počátku prozkoumali jejich vrásky, a to z mnoha ohledů. Následně udělili skóre, kdy nula znamená žádné vrásky a trojka mnoho hlubokých vrásek.
Riziko dramaticky rostlo
Dobrovolníky pak vědci sledovali celých 20 let, přičemž 233 z nich zemřelo z různých důvodů. A jak se ukázalo, z těch, co zemřeli, mělo 15,2 % skóre na hodnotě dva nebo tři, 6,6 % mělo vrásky ohodnocené na jedničku a 2,1 % na počátku žádné vrásky nemělo.
Lidé, kteří dostali jedničku, měli o něco málo zvýšené riziko kardiovaskulárních chorob v porovnání s “nulami”. Ovšem toto riziko dramaticky rostlo od skóre na hodnotě dvě, a to až desetinásobně.
Lidé se skóre mezi dvojkou a trojkou tak měli desetinásobně vyšší pravděpodobnost úmrtí než ti, kdo měli nulu. Tato zjištění byla získána na základě zprůměrování dat podle věku, pohlaví, vztahu ke kouření, krevnímu tlaku, cukrovce či stavu srdce. Nelze tak říct, že vrásky mají častěji starší lidé, kteří z logických důvodů také častěji umírají. Spojitost vrásek a předčasného úmrtí bude hlubší.
Foto: Shutterstock, zdroj: European Society of Cardiology
Hloupý výzkum. Moje babičky, měly spoustu hlubokých vrásek od svých zhruba 60 let a dožily se obě přes 90 let.
Aha, a proto lidé nad 80, kteří mají plno hlubokých vrásek, stále v pohodě žijí, a to nemluvím o těch nad 90 😀
Super výzkum – a zkoumali taky (hlavně u žen) kolik makeupu na sebe za život naplácaly? Protože tyto zkrášlovací pomůcky, denně používané, vyrábějí vrásky a fleky kolem očí už v poměrně mladém věku – jo, může být, že když se pak taková nenalíčená žena podívá do zrcadla, šok v ní vyvolá stres a následně infarkt.
Chytrá dochtorka, poučný článek. Mám čelo hladké jako zrcadlo a jsem už dávno po 2 infarktech. Takovou odbornici bych ve špitále posadil jedině do recepce a ještě s povytaženým obočím…