Oblíbená herečka Tanya Robertsová byla známá svou rolí ve filmu Charlieho andílci, ale také jako jedna z dívek Jamese Bonda. Na konci roku ji však postihl náhlý kolaps. Po převezení do nemocnice se lékaři domnívali, že za tím stojí koronavirus. Po negativním testu a zhoršení stavu ji připojili na plicní ventilaci. Ani to však nepomohlo, 65letá herečka na začátku roku zemřela.
Nyní se ukázalo, že za její smrtí může stav, s nímž bojují ženy na celém světě. Je považován za poměrně běžný zdravotní problém, který je sice nepříjemný, ale který se dá vcelku snadno vyléčit a netřeba se jím stresovat.
Jenže infekce močových cest dokáže být velmi zrádná. Stejně jako jakákoliv jiná infekce, také ona se může přenést do jiných částí těla. V případě herečky šlo podle jejího mluvčího o ledviny, žlučník, játra a následně i krevní oběh. Právě proto se běžný zdravotní problém náhle změnil ve vážný. S tím se ale pojí otázka: kdy se z infekce močových cest může stát smrtelná choroba?
Jak dochází k infekci
Infekci způsobuje v 80 % případů bakterie Escherichia coli, která se nachází v tlustém střevě. S infekcí bojují hlavně ženy, a to proto, že oproti mužům mají kratší močovou trubici. K infekci tak dochází nejčastěji při utírání po stolici nebo při pohlavním styku. Jednoduše dojde k zanesení bakterií z trávicího traktu do močového ústrojí.
Nejběžnější infekcí močových cest je infekce močového měchýře. Může přitom nakazit jakoukoliv další část močového ústrojí, jako jsou močovody, močové cesty, močová trubice nebo ledviny. Mezi nejčastější příznaky patří pocit pálení při močení nebo časté a velmi intenzivní nutkání na močení, a to přesto, že vymočíte jen malé množství tekutiny.
Kdy jde o vážný stav
Infekce se obvykle jednoduše vyléčí antibiotiky. U někoho však může mít závažnější průběh. Někdy se může stát, že pacient nepociťuje výše uvedené příznaky, a tak k lékaři dorazí poměrně pozdě. Tehdy je možné, že infekce pokročí do ledvin, kde už představuje větší problém a kde ji pacient okamžitě pocítí. V takovém případě ho totiž čekají zimnice, horečky, bolest zad či slabin, nevolnost, zvracení a bolestivé močení.
Od té doby je infekce poměrně závažnou záležitostí a může dojít k tomu, že se bakterie přenesou na další orgány. V takovém případě už hrozí sepse, což je život ohrožující stav, kdy tělo extrémním způsobem reaguje na infekci.
Foto: Shutterstock