Rakovina slinivky je obvykle zjištěna až v pozdním stádiu, kdy začnou na povrch vyplouvat závažné příznaky. Tehdy většina lidí konečně dorazí k lékaři, kde se však dozví, že je s největší pravděpodobností příliš pozdě začít se skutečně účinnou léčbou, která by vedla k vyléčení.
Jak zjistit nemoc co nejdříve
Právě proto je tento druh nádoru považován za nejzákeřnější. Jednoduše se na něj v drtivé většině případů přijde příliš pozdě. Přitom, pokud by pacient dorazil dříve, dalo by se mu pomoci.
Podle John Hopkins Medicine se rakovina slinivky obvykle projeví zažívacími problémy. Může nastat například stav, kdy nádor začne významněji tlačit na žaludek, z čehož vyplynou specifické příznaky. Těmi jsou nevolnost a také zvracení. Velmi častý je rovněž pocit plnosti a nafouknutí.
K tomu se obvykle přidává také pálení žáhy, ke kterému dochází po konzumaci jídla. Pocítit můžete hořkou tekutinu, která se náhle objeví ve vašich ústech.
Rizikové faktory
“Extrémní únava může být znakem rakoviny slinivky, ale také obvyklým příznakem jiných zdravotních problémů,” uvádějí experti z JHM. “Tak jako tak, nevysvětlitelnou únavu byste neměli ignorovat.” Rovněž platí, že zbystřit byste měli tehdy, kdy u vás nastává nechtěné hubnutí. To může být projevem rostoucího nádoru.
Podle organizace Pancreatic Cancer UK existují slušné důkazy o tom, že některé faktory zvyšují pravděpodobnost rakoviny slinivky. Jde především o vyšší věk, obezitu, pankreatitidu, diabetes, kouření, pití alkoholu nebo historie tohoto onemocnění v rodině.
Zatímco některé faktory ovlivnit nelze, na jiných můžete velmi dobře zapracovat. Základem je správná životospráva, ve které nesmí chybět dostatek pohybu, vyvážené stravování a ideálně žádné cigarety a jen malé množství alkoholu.
Foto: Shutterstock, zdroj: John Hopkins Medicine, Express