V posledních letech se dostává do popředí problematika demence, která se stává skutečně globální civilizační potíží. Jakoby si lidstvo neuvědomilo, že když bude neustále prodlužovat svůj život, což je jednoznačným cílem současného zdravotnictví, potom se také bude muset potýkat s přidruženými efekty.
Různé fáze nemoci
A těmi jsou mimo jiné zástupy lidí, které postihne nějaká neurodegenerativní porucha mozku, lidově řečeno demence. Aby toho nebylo málo, některé formy se začínají ve větší míře dotýkat i výrazně mladších lidí, než bylo dosud zvykem. To má zřejmě co do činění zase s životosprávou.
Když se řekne demence, mnohým naskočí zejména Alzheimerova choroba, která je její nejznámější, ale zdaleka ne jedinou formou. Lidé si představí člověka, který neustále zapomíná, nic si nepamatuje, je dezorientovaný a nerozeznává ani své okolí. Bohužel, do takové fáze to většinou dospěje, ovšem to neznamená, že to takto začíná. Ba právě naopak. Od prvotních projevů až po ztrátu paměti je poměrně dlouhá cesta.
Ačkoliv moderní medicína stále nemá na demenci lék, dokáže postup nemoci zpomalit. To však platí zejména pro případy, kdy se ji podaří odhalit včas, tedy v raném stádiu, kdy je léčba nejúčinnější. Pokud někdo přijde až tehdy, když začne zapomínat, už se mu většinou příliš pomoci nedá.
Problematické stravování
Specializovaná organizace Alzheimer’s Society UK upozorňuje na skutečnost, že změny v mozku se ze všeho nejdříve začnou projevovat méně a pak více nápadnými změnami v chování, případně ve způsobu vyjadřování. Dotyčný si toho vůbec nemusí všimnout, avšak jeho okolí takovou změnu rozpozná lépe.
Poměrně viditelné jsou změny stravovacích návyků. Pokud lidé změní svá oblíbená či neoblíbená jídla, začnou konzumovat hodně sladkého, případně se přejídat, může to být prvotním signálem nastupující demence. Zhruba ve stejné době se pak mohou objevit i další varovné signály, jako je třeba nevhodné chování, ztráta zájmu o dění kolem sebe nebo problémy udělat rozhodnutí.
Foto: Shutterstock, zdroje: Alz.org, WebMD