Lékaři se shodují na tom, že první příznaky covidu mohou naznačovat, zda vás čekají dlouhodobé komplikace. Pokud na sobě pociťujete alespoň 5 symptomů nákazy coronavirem, jsou tato potíže vysoce pravděpodobné.
Příznaky dlouhého covidu
Vědci z Birminghamské univerzity prozkoumali údaje dostupné z mnoha různých dosavadních studií o dlouhém průběhu covidu. Shodují se na tom, že lidé pociťující 5 a více příznaků nemoci v prvním týdnu koronavirové infekce, měli současně vyšší pravděpodobnost, že budou mít potíže i dlouhodobě v následujících měsících, bez ohledu na věk nebo pohlaví. Nejběžnější příznaky koronavirové infekce podle BBC:
- horečka
- zimnice nebo třesavka
- trvalý kašel
- ztráta nebo změna čichu nebo chuti
- bolest hlavy
- únava
- bolest v krku
- dušnost
- bolesti hrudníku
- bolesti svalů
- chrapot
- průjem
- nechutenství a ztráta chuti k jídlu
- bolesti břicha
- rýma
- kýchání
- zmatenost
- kožní vyrážka
- změny v ústech nebo jazyce, například vředy
- červené a bolavé prsty na rukou nebo nohou
Kdo je ještě nejvíce ohrožen
Nejběžnější příznaky svědčící o dlouhém průběhu covidu nebyly analýzou zkoumány. Jedna studie však zahrnovala zjištění, že s tímto stavem úzce souvisí zejména dušnost a bolest na hrudi. Podle zjištění hrozí vyšší riziko u starších žen, hospitalizovaných osob a jedinců trpících zdravotními problémy, zejména astmatem. Lidé nakažení koronavirem nemusí mít žádné příznaky, ale i několik příznaků.
Závažné případy
Mnoho výzkumných týmů kategorizuje 5 nebo více symptomů během koronavirové nemoci jako „závažný případ“. Studie naznačuje, že závažnost infekce je indikátorem dlouhodobých potíží spojených covidem. Současně varují, že stejně ohroženi jsou i lidé s mírnějším průběhem onemocnění a s relativně malým počtem nebo žádnými příznaky. Někteří odborníci se domnívají, že dlouhodobé potíže s covidem mohou být horší u pacientů s mírnými nebo žádnými příznaky, než u těch hospitalizovaných. Doktor Olalekan Lee Aiyegbusi, hlavní autor studie, uvádí jako důsledek nemoci zhoršenou kvalitu života, duševního zdraví a problémy se zaměstnáním. ONS odhaduje, že 1 ze 7 lidí má nějaké příznaky 12 týdnů po pozitivním výsledku testu.
Více než 200 symptomů u dálkových dopravců
Podobný výzkum uvádí více než 200 symptomů u dálkových dopravců. Vědci z Birminghamu identifikovali 2 hlavní shluky symptomů u dlouhodobých potíží po covidu. První zahrnují hlavně únavu, bolesti hlavy a potíže s horními dýchacími cestami. Druhý souvisí s multi-systémovými potížemi včetně pokračující horečky a gastroenterologickými, tedy žaludečními a zažívacími symptomy. Dr. Shamil Haroon, spoluautor studie podotkl, že není známo, proč jsou k nim někteří lidé náchylnější, což omezuje možnosti léčby. Podle analýzy mělo 6 měsíců po propuštění z nemocnice 25 % těchto pacientů sníženou plicní funkci a cvičební kapacitu.
Foto: Shutterstock, zdroje: BBC, NHS