Na první pohled by se mohlo zdát, že vlastnit v dnešní době ubytovací zařízení v nejoblíbenějších českých horách, v centru dění a nedaleko lukrativních sjezdovek, musí být zlatým dolem, který vydělává sám o sobě. Skutečnost je ale jiná, alespoň podle toho, co líčí majitel takového penzionu, který už si doslova neví rady.
Těžká doba
Jeho penzion jsme shodou náhod navštívili. Nebudeme ho jmenovat, ale je zavedený, dobře hodnocený a nabízející velmi atraktivní služby. Kromě snídani si tu můžete objednat i polopenzi, k dispozici je sauna, na zahradě bazén a pokoje jsou hezky zrekonstruované v moderním, a přesto tradičním duchu. Tady by se zkrátka rád ubytoval každý. Byli jsme překvapeni i tím, že to vlastně nebylo zase tak drahé, na to, že je sezóna a všude se mluví o tom, jak moc jsou Krkonoše napálené.
“To je právě součást problému. Na lanovkách a v restauracích napálili ceny a obyčejní lidé sem přestali jezdit, nebo nejezdí tak často jako dříve,” říká majitel penzionu Karel. “A ti bohatí se u nás neubytují, ale jdou do nějakého předraženého penzionu.“
Karel je místní a penzion provozuje už jako druhá generace. Sám se ženou a skrovným personálem ho má na starosti posledních patnáct let. Podobně špatnou situaci, jaká panuje teď, ale nezažil. Nejde ani o to, že už své pokoje často nevyprodá, to by se ještě za normálních okolností dalo zvládnout.
Obrovský cenový skok
“Všechno ale strašně zdražilo. Skokově nám vylétly ceny energií, to je opravdový nápor. Do toho zdražily suroviny do kuchyně. A aby toho nebylo málo, museli jsme refinancovat úvěr, který jsme si vzali na rekonstrukci. Teď platíme o 20 tisíc měsíčně více,” líčí nepříjemnosti pan Karel.
Logickým vyústěním bylo zdražení ubytování, ale to bylo možné provést jen do určité míry a spíše kosmeticky. Pokud by měl navýšit ceny způsobem, který by odrážel nárůst nákladů, má za to, že by přišel o většinu klientely.
“Mám toho už plné zuby, budeme muset skončit. Sonduji na trhu, zda by neměl o penzion někdo zájem. Teď ale končí spousta z nich a nabídka je velká, musel bych s cenou výrazně dolů, a to se mi také nechce,” říká Karel.
Nakonec to zřejmě dopadne tak, že bude muset penzion provozovat i nadále. S určitými nadějemi vyhlíží letní sezónu, ale i ta se mu plní pomaleji než dříve. “Lidé si zvykli rezervovat na poslední chvíli, případně rezervace rušit, když třeba nevychází počasí. Jisté nemáte už vůbec nic.“
Foto: Shutterstock