Když přestane suchý zip lepit je to pořádně k vzteku. Někdy si dokonce řeknete, že je lepší celou věc vyhodit, než se na ní vyměňovat se suchým zipem. Než však hodíte boty nebo bundu do koše, vyzkoušejte jeden trik, který vám možná pomůže „sucháč“ zachránit.
Ideální na dětskou obuv
Suché zipy se hodí především na dětskou obuv nebo oblečení. Malé děti si možná ještě neumí samy zavázat tkaničky, ale když mají boty na suchý zip, můžete je nechat, aby se obouvaly samy. Podobně může suchý zip fungovat i na bundě nebo mikině nebo třeba rukavicích.
Suchý zip, který „nelepí“
Problém však nastane, když se suchý zip ochodí a přestane fungovat. Botičky potom špatně drží na noze, působí nevzhledně a v některých případech může dítě o uvolněný suchý zip dokonce zakopávat.
Stane se to proto, že se během používání na suchý zip nalepily nečistoty. Může to být smetí z ulice, žmolky z oblečení, vlasy a mnoho další špíny, která zip zalepila, a tak není možné, aby správně přilnul ke své druhé části.
Pomozte si kartáčkem na zuby
Než začnete suchý zip vyměňovat nebo věc dokonce vyhodíte, vyzkoušejte „sucháč“ vyčistit. Bude vám k tomu stačit obyčejný kartáček na zuby. Vezměte takový, který už nebudete používat nebo který máte třeba připravený na úklid. Ideálně zvolte nějaký tvrdší tak, abyste na něj mohli více přitlačit.
Přiložte kartáček k zašpiněnému suchému zipu a začněte ho kartáčovat. Některé nečistoty rovnou vytáhnete ven, jiné budete muset vyklepat. Důležité je, aby poté, co úkon provedete, byl suchý zip viditelně čistší, zbavený nežádoucích nánosů. Jak už jsme si řekli, na kartáček je dobré trochu přitlačit, ale dejte si pozor, abyste suchý zip nepoškodili nebo nestrhli.
Podobný postup můžete dělat i preventivně – i když suchý zip pořád ještě drží, ale vidíte, že se na něm zachytávají nečistoty.
Foto: Shutterstock