Co způsobuje záněty dásní a jak se jim vyhnout

Zánětem dásní trpí až třicet procent osob starších třiceti pěti let. Zánět dásní se snadno změní v paradontózu, proto je nutné nepodceňovat příznaky a o zdraví dásní se starat co možná nejlépe. Za záněty dásní stojí několik příčin.

Zdravé dásně

Zdravé dásně poznáte snadno, jsou pevné, růžové, bez otoků. Jakmile začnou dásně červenat, jsou oteklé a objevuje se krvácení, je to signál pro nepříjemný zánět dásní.

Co způsobuje záněty dásní

Za zánětem dásní bývá velmi často plak, v něm se hromadí bakterie a ty drážní zubní lůžko. Podobným zdrojem bakterií jsou i afty. Bakterie se množí při špatné ústní hygieně, ale na vině je i kouření, stres, diabetes, některé léky (kortikoidy a hormonální antikoncepce), viry nebo hormonální změny. Za vnik zánětu dásní mohou i dědičné predispozice. Dásně si můžete poškodit i sami, a to nevhodným a příliš razantním čištěním.

Riziko zánětu dásní

Zánět dásní je první stádium parodontitidy (paradontózy) a je dobře léčitelný. Poznáte jej jako zčervenání a krvácení dásní. Pokud zůstane zánět bez léčení, ohrožuje zubní lůžko a může vést až k uvolnění zubů. Na zánětu ústní dutiny je velmi nebezpečné zejména to, že se zánět snadno rozšíří do jiných částí těla. Parodontitida je závazným problémem v těhotenství, komplikuje léčbu kardiovaskulárních onemocnění a zhoršuje aterosklerózu. Na pozoru by se měli mít především diabetici a lidé užívající kortikoidy. Diabetici jsou ohroženi mnohem více a jejich léčba je komplikovanější. Bylo zjištěno, že se bakterie ze zánětu dásní dostávají krevním řečištěm do slinivky a způsobují onemocnění diabetem i u zcela zdravých jedinců.

Prevence je jednodušší než léčba

Zánětu dásní lze předcházet velmi snadno a to tím, že budete věnovat více péče ústní hygieně. Ranní a večerní čištění zubů je začátek, je však třeba i používat správnou techniku pro čištění zubů. Kartáčkem je nutné kolem zubu jemně kroužit a štětiny musí sahat až za dásně. Odstranění zubního plaku se vám kartáčkem podaří z většiny ploch, ne však zcela. Kartáček doplňte o mezizubní kartáček a o zubní nit.

Léčba zánětu dásní

Prvním krokem k léčbě zánětu dásní je odstranění zubního plaku a zubního kamene ambulantně. Závažnější onemocnění se léčí antibiotiky a analgetiky. Pomáhají i osvědčené odvary ze šalvěje, heřmánku nebo dubové kůry. Pravidelné kloktání a proplachování ústní dutiny bylinkovým odvarem mírní projevy zánětu už za jeden nebo dva dny.

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments