Krevní sraženiny jsou nenápadné, vznikají a drží se v těle v úplné tichosti. Jsou však velmi nebezpečným společníkem, který způsobuje mnoho komplikací. Je vhodné o své tělo preventivně pečovat tak, aby k podobným nebezpečným stavům nedocházelo, jelikož sraženina může způsobit stav zvaný trombóza.
Proč vznikají krevní sraženiny
I když se jedná o drobnost, která je okem sotva viditelná, v těle může způsobit velké problémy, a dokonce i smrt. Na vině mohou být některé nevhodně užívané léky, nedostatek sportu nebo dlouhodobý nezdravý jídelníček. Krevní sraženiny tak neohrožují jen seniory, ale i mladší věkové skupiny.
V čem tkví jejich nebezpečí
Hlavní problém nastává ve chvíli, kdy krevní sraženina zamezí přirozenému průtoku krve. Některé části těla nebo orgány pak nejsou správně prokrveny a okysličeny a mohou vypovědět svou funkci. Jakmile se tento problém objeví u srdce nebo například mozku, což jsou životně důležité orgány, nastává boj o holý život.
Kdy okamžitě vyhledat lékařkou pomoc
Základem je pravidelný sport, zdravý jídelníček a dodržování psychohygieny. Může se však stát, že i přes veškeré snahy u vás k trombóze dojde a projevuje se to různými způsoby. Pokud je zasažena méně významná část těla, přichází otok nebo zarudnutí.
V případě ohrožení plic se můžete potýkat s dušností, bolestí na hrudi, závratěmi nebo vykašláváním krve. Mimoto se zrychluje puls a přicházejí mdloby.
Dědičnost
Předpoklady k tvorbě krevních sraženin jsou dědičné, proto je vhodné znát zdravotní stav svých předků, abyste mohli situaci sledovat a předvídat nebezpečí. Ostražití buďte také v případě, že jste těhotná. Tento stav totiž způsobuje vyšší tlak v těle, které je pak náchylnější k problému.
Stejná pravidla platí také pro lidi s nadváhou, ženy, které užívají antikoncepční pilulky nebo kuřáky a osoby trpící rakovinou.
Foto: Freepik