Některé evropské země začaly své finanční problémy řešit tím, že ruší státní svátky. Například Dánsko zrušením jednoho jediného svátku získalo do rozpočtu nějakých deset miliard českých korun. A to za specifickým účelem, chce je investovat do obrany a takový výdaj by si jinak nemohlo dovolit, případně by to šlo na dluh.
Přineslo by to balík peněz
Také Česká republika má teď s hospodařením státu velké problémy a potřebovala by peníze navíc. Rovněž zde se tedy rozjíždí diskuze, zda by se některé státní svátky nemohly zrušit, obzvlášť když jich máme poměrně hodně. Češi se těší hned ze 13 svátků, na něž připadají volné dny, v roce. Oproti tomu Dánové jich měli pouhých 11 a teď ještě o jeden přišli. Prostor pro redukci by tu tedy byl.
Jak přitom říká ekonom Lukáš Kovanda, peníze ze zrušených státních svátků bychom potřebovali jako sůl. Mohla by se z nich zaplatit například mimořádná valorizace důchodů, kterou teď stát musí komplikovaně snižovat a je otázkou, zda náhodou nejedná protizákonně.
A kolik by nám takové zrušení dvou státních svátků přineslo? Podle Kovandy by to bylo 0,25 až 0,4 procenta hrubého domácího produktu navíc. To v absolutních číslech není vůbec málo. Nejpravděpodobnější získaná suma se pohybuje kolem 50 miliard korun. Do státní kasy by z toho přitom přímo šlo přibližně 20 miliard.
Smysl svátků
Jiní ekonomové to však nepovažují za tu nejlepší cestu. Tvrdí totiž, že aby lidská práce, výroba a peníze měly nějaký smysl, musí mít lidé také nějaký prostor k tomu, aby je spotřebovávali. To je nicméně dvousečný argument.
Je třeba se zamyslet nad tím, jaký mají státní svátky vlastně účel. Vznikly primárně k oslavě událostí, k nimž se váží. Dnes ale řada lidí vůbec neví, co se daný den událo, ale vědí pouze to, že je volno a mohou vyrazit do obchodních řetězců nakupovat.
Tím sice podporují spotřebu a svým způsobem také pomáhají ekonomice, ovšem původní smysl svátků popírají a vlastně potvrzují, že je příliš nepotřebují.
Další věcí do diskuze je potom argument, zda takto teoreticky získané peníze využít na jednorázovou událost, jakou je valorizace důchodů. Peníze pak v podstatě zmizí, aniž bychom za ně cokoliv získali. Smysluplnější by byla investice těchto prostředků do něčeho trvalejšího, co by přineslo další benefity.
Foto: Shutterstock
Není to dlouho co přidali Velký pátek jako svátek. I když zruší tři svátky . Tak peníze nebudou protože to z končí v jejich kapse . :-((
Co tak zrušit senát nepořádat za státní žranice jakési repre plesy,přestat financovat politické neziskovky, nevyplácet dávky těm co nechtějí makat.Hned by se ty prachy na důchody našly a nemusel by se zrušit jediný svátek.
Vím přesně kam ty peníze zmizí, zase je ty prasata rozkradou akorát
A co takhle zrušit ty vládní darmozrouty, to by pak bylo i na důchody a jiné finanční aktivity.
A co takhle zdrusit dodávky z brání a peněz do jiných států
Já mám také nápad: co takhle zrušit některá ministerstva? Máme jich až moc. Anebo sloučit třeba školství a kulturu. Kdysi to tak bylo.
Já bych zrušil současnou vládu a hlavně ty jejich poradce a peníze bych jim dal dvojnásobek životního minima a hned by bylo peněz dost
Rušení svátků podle mně není dobrá volba. A je smutné, že převážně ” mladí ” lidé neví smysl jednotlivých svátků. Čí je to chyba,? Peníze za zrušené svátky by vláda stejně ” nacpala ” do nesmyslných věcí a my, čeští občané bysme z toho stejně neměli nic. Tak máme alespoň to volno. Jsem zvědavá, kdy se vláda a sněmovna bude zabývat snížení ( ne zmrazením ) svých nehorázných platů a náhrad. Asi to zas vyšumí. A drzost od jednoho p.ministra je tvrdit, že politici musí mįt velkē platy. Mohou mįt větší, ale ne amorální. A ať nikdo netvrdį, že by… Číst vice »