Pokud právě přemýšlíte, jak zvládnout přechod a nezbláznit se, věnujte pozornost našim řádkům. Nejste v tom sami. Podobné výkyvy nálad má mnoho žen po celém světě. Bojují se zvyšováním váhy, návaly horka i depresí. Upravte svůj jídelníček, hýbejte se pravidelně a nevyhýbejte se sexu.
Dříve nebo později čeká ono období klimakteria každou z žen. Je třeba vždy změnit úhel pohledu a vnímat klady. Období přechodu se velmi často démonizuje a naopak někdy zase bagatelizuje. Samozřejmě jej velmi často mohou provázet nepříjemné příznaky, které velkou měrou ztrpčují mnoha ženám život. Máme pro vás ale pár jedinečných tipů, které vám období přechodu mohou pomoci mnohem lépe překonat. Přečtěte si tedy, jak přežít přechod a nezbláznit se.
Období klimakteria
Období klimakteria zvládá vždy každá žena zcela jinak. Liší se věk, ve kterém danou ženu období přechodu postihne, stejně jako intenzita a podoba jeho nepříjemných příznaků. Hormonální změny se mohou začít projevovat u žen od 45 let. Hlavním příznakem u žen je především nepravidelný menstruační cyklus, náhlé změny nálad a výkyvy psychiky, velké návaly horka a nepříjemné pocení. Bojujte vyváženou stravou, pravidelným cvičením, choďte na procházky a pravidelně relaxujte. Alespoň jednou týdně dělejte to, co prostě milujete. Zní to banálně, ale funguje to.
Jak dlouho trvá přechod
Přechod může trvat jen pár měsíců, ale třeba i pár let. Během klimakteria dochází k vyhasínání funkce vaječníků a následuje menopauza v podobě úplného zastavení menstruačního cyklu. U některých žen dochází k menopauze opravdu náhle, u jiných po mnoha měsíčních menstruačních potížích a nepravidelných cyklech. Konec období přechodu nastává do jednoho až více let po menopauze, kdy se pak u ženy hormonální situace stabilizuje. Běžné věkové rozmezí pro menopauzu je 45 až 55 let. Ženy čelí i nepříjemnostem souvisejícím s hormonálními změnami, s klimakterickým syndromem.
Jak na hormonální změny
Vyřešte návaly horka, pocení, únavu, závratě, brnění v různých částech těla a změny psychiky. Jak? Zatočte se špatnou životosprávou, konzumujte hlavně proteiny, pravidelně cvičte a sportujte na čerstvém vzduchu. Nikdy není pozdě začít. Denní světlo a slunce umí hotové divy, tak na to myslete. Sexuální aktivita nám zvyšuje sebevědomí, fyzičku a zlepšuje zdravotní stav. Relaxujte ve wellness i na masáži. Vsaďte na přírodní preparáty na úpravu hormonální hladiny, které vám poradí v lékárně. Pokud dojde na hormonální přípravky, zkuste je ve formě sprejů, gelů i náplastí. Mějte se rádi a užívejte si svůj získaný životní klid, nadhled a šarm, který z vás vyzařuje. Ten totiž získáte jen s věkem.