Ve vlastním bytě či domě žije u nás asi 70 % populace a jen 30 % využívá nájemního bydlení. Je to méně, než je v zemích EU běžné. Způsobily to především levné hypotéky a významná kupní síla, jaká tu v předchozích dekádách dominovala.
Díky těmto 2 faktorům bylo pořízení vlastního bydlení výhodnější než placení nájmu.
Hlídejte svá práva
To se ale změnilo. Ceny nemovitostí dosáhly rekordních výšin a hypotéky už nejsou tak lehce dosažitelné. Zájemci o vlastní bydlení proto teď mnohem častěji sahají po možnosti byt si pronajmout.
Není to žádná tragédie, vždyť nejnižší podíl vlastnictví nemovitostí vykazuje dlouhodobě Německo a Švýcarsko. Měli byste si ale dát pozor, pokud bydlíte v nájmu, jestli váš pronajímatel dodržuje všechny povinnosti, které mu ukládá zákon.
Především v případě, že se vám chystá nájemné zdražit, čehož se obvykle můžete dočkat začátkem nového roku.
Inflační doložka
Zdražení hrozí především v případech, kdy je součástí vaší smlouvy tzv. inflační doložka. Dá se předpokládat, že ji pronajímatel každoročně využije a bude chtít nájemné o meziroční inflaci navýšit.
Ne více než 20 % za tři roky
O vyšší cenu nájmu ale může zažádat i bez předchozího smluvního sjednání podmínek. Má to ale několik pravidel. Celkové zvýšení nájmu nesmí překročit navýšení o 20 % z původně sjednaného nájemného.
Navíc každé takové zdražení může proběhnout až po roce od toho předchozího a vždy musí být v písemné formě. Pronajímatel také může zvýšit nájemné maximálně o 20 % za 3 roky, nikoli každý rok. Platíte-li tedy hypoteticky měsíčně 10 000 kč, za 3 roky můžete platit maximálně 12 000 kč.
S navýšením nemusíte souhlasit
Cenu obvyklého nájemného v daném místě můžete odvodit podle celé řady veřejně dostupných nezávislých studií a analýz. Státem garantovaná cenová mapa ale bohužel neexistuje.
Pokud vám pronajímatel písemně oznámí zvýšení nájemného, nemusíte s ním souhlasit. Toto své stanovisko mu ale musíte oznámit opět písemně do 2 měsíců od doručení. V tom případě je pronajímatel povinen vám do 3 měsíců navrhnout, aby cenu nájemného určil soud. Nemůže se na něj obrátit bez toho, aby vás o tom nevyrozuměl.
Naopak, dohodnete-li se na nové ceně, může vám být účtována až po 3 měsících od vašeho souhlasu s novým výměrem. Dohodnete-li se tedy v lednu, zvýšený nájem budete platit až od dubna, ne v únoru.
Připlatíte si za kvalitu
Další možností, kdy vám může pronajímatel navýšit nájemné, je tzv. zlepšení kvality bydlení. To znamená například výměnu oken, zateplení domu nebo instalaci výtahu. Jedná se o úpravy, které vám ušetří náklady.
I v tomto případě vám ale majitel může zdražit jen o 10 %. A musí s tímto návrhem souhlasit minimálně 2/3 nájemníků, kterých se to týká. Potom ale platí pro všechny. Pokud takový souhlas majitel neobdrží, může zdražit jen o 3,5 % z prokazatelně vynaložených nákladů.
2 x a dost
Nově by nemělo být možné uzavřít nájemní smlouvu na méně než 3 roky více než 2 x po sobě. Odpadne tak neustálé řetězení jednoletých smluv, kdy nájemce žije v trvalé nejistotě. Nájemní bydlení není strašák, jen si hlídejte svá práva. V případě jejich prokazatelného porušení se neváhejte obrátit na soud.
Foto: Shutterstock
Dobrý deň, aj ja si pronajimam byt v ČR – výborný článok 👍ALE – CHÝBA ZDROJ – VYHLÁŠKA /ZÁKON, pripadne i to, kde platí – v ČR? EU?
Dotaz: není tedy možné jednorázové zvýšení nájmu/podnajmu)že 129 Kč na 200Kc za metr čtvereční? Dle propočtů je to 40 procent